Niektórzy właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością decydują się na zawieszenie działalności. Nie zawsze podmiot gospodarczy, który nie przynosi zysków musi zostać zlikwidowany. Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia działalności gospodarczej. Jednym z warunków, jakie należy spełnić jest niezatrudnianie pracowników. Dotyczy to jednak jedynie osób, które współpracują z pracodawcami w ramach umowy o pracę. Jeżeli natomiast pracownik zatrudniony jest na podstawie np. umowy zlecenie lub o dzieło, to brak jest w takiej sytuacji przeciwwskazań.
Przedsiębiorca może dokonać zawieszenia w terminie od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

W przypadku zatrzymania wszelkich działań i prac firmy, wciąż posiada ona pełne prawa i obowiązki. Do najważniejszych czynności zaliczyć należy regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów, uczestniczenie we wszelkich postępowaniach sądowych, administracyjnych oraz podatkowych. Jednostka gospodarcza może także w każdej chwili zostać poddana kontroli na zasadach przewidzianych dla właścicieli podmiotów gospodarczych. Inne, równie ważne obowiązki zawarte i nakazane są z góry poprzez przepisy prawne.

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w trakcie zawieszenia może czerpać korzyści? Przedsiębiorcy, którzy podjęli się czasowego ustania działalności zostają równocześnie zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, do składania deklaracji podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek, a w przypadku zawieszenia, które trwało pełny rok podatkowy podatnik zwolniony jest ze składania sprawozdań i ksiąg do Urzędu Skarbowego.

Zawieszanie działalności firmy rozpoczyna się w momencie podjęcia przez zarząd większością głosów postanowienia w tej kwestii. Następnie na podstawie formularza spółka ma obowiązek złożyć do sądu informację o zawieszeniu wykonywania działalności, zaznaczając w nim dokładną datę zawieszenia. Wniosek o wpis składa się w sądzie rejestrowym, właściwym co do miejscowości i siedziby podmiotu gospodarczego.
Dodatkowo, do wniosku ważne jest dołączenie uchwały zarządu oraz oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników.

W ciągu 7 dni podatnik powinien także poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zawieszeniu działalności, aby zostać zwolniony z opłacania składek.

Bardzo ważne jest także, aby najpóźniej, po upływie 24 miesięcy od złożenia wniosku wznowić działalność gospodarczą. W przeciwnym przypadku sąd rejestrowy może nałożyć na spółkę grzywnę lub w najgorszym przypadku wykreślić spółkę z rejestru.

Zawieszenie działalności przedsiębiorstwa jest z reguły rozwiązaniem, na które decydują się właściciele w przypadku przejściowych kłopotów finansowych. W ciągu trwania tego okresu spółka nie może prowadzić działalności, ale zobowiązana jest do regulowania zaciągniętych wcześniej zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *