Bez względu na to czy jesteś pracownikiem, czy pracodawcą – to powinieneś wiedzieć. Już niebawem nastąpią bardzo ważne zmiany w Kodeksie Pracy. Czego dotyczą?

Obecne prawo stanowi, że pracodawca umowę z nowym pracownikiem podpisać może najpóźniej pierwszego dnia jego pracy. Pod koniec maja ustalono pewne zmiany, które w życie mają wejść już od 1 września. Od tego momentu nakazane jest podpisać umowę z kandydatem jeszcze zanim rozpocznie on jakiekolwiek czynności będące podmiotem jego pracy.

Czym spowodowane są takie zmiany? Otóż od pewnego czasu osoby zatrudniające znalazły sposób na oszukanie Kodeksu Pracy. Wyrażenie „najpóźniej w pierwszym dniu pracy” spowodowało bezradność Państwowej Inspekcji Pracy. Kiedy bowiem nadchodzi kontrola, pracodawcy zapytani „dlaczego ten pracownik nie posiada umowy o pracę?”, spokojnie odpowiadają „Ponieważ to jego pierwszy dzień w pracy i jeszcze nie zdążyliśmy podpisać umowy”. Sytuacja taka spotykana była bardzo często.

Nowe przepisy pozwolą zapobiegać tego typu oszustwom. Praca bez umowy nie będzie miała już wytłumaczenia.

One Reply to “Umowa pierwszego dnia pracy – ważne zmiany!”

  1. Całe szczęście! Kiedyś u jednego pracodawcy pracowałam bez umowy kilka miesięcy, ponieważ każdego dnia był ten “pierwszy dzień”. Dobrze, że już koniec tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *