Praca nakładcza bardzo często nazywana jest także pracą chałupniczą. Zasad dotyczących jej działania na próżno można szukać w Kodeksie pracy. Wszelkie informacje dotyczące jej funkcjonowania zawiera bowiem wyłącznie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 roku. Prawa wynikające z jej wykonywania są jednak bardzo podobne, jak w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Umowa dotycząca pracy nakładczej musi zostać zawarta w formie pisemnej. Na dokumencie tym należy zamieścić warunki dotyczące jej wykonywania tj. rodzaj wykonywanej pracy, wynagrodzenie oraz sposób doręczania gotowych produktów. Umowa z tytułu pracy nakładczej może zostać podpisana na czas określony, nieokreślony, a nawet okres próbny.
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nakładczą mają bardzo podobne prawa, jak pracownicy zatrudnieni według umowy o pracę m.in pracodawcy muszą prowadzić ich akta osobowe oraz zapewnić im warunki pracy zgodne z obowiązującymi przepisami BHP. Pracownikowi ponadto przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, na takich samych jak osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a także prawo do urlopu macierzyńskiego. Co ważne, nie obowiązuje go jednak urlop wychowawczy.