Każde przedsiębiorstwo niezależnie od formy prawnej, obrotów czy wielkości, zobowiązane jest do prowadzenia rachunkowości. Jednak to jaką metodą będzie to wykonywane, zależy od wymienionych wcześniej czynników.

Powszechnie uważa się, że pełna księgowość to najgorszy sposób prowadzenia księgowości. Oczywiście nie do końca jest to słuszne stwierdzenie, ponieważ każda forma księgowości ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Zaczynając rozważanie zalet i wad poszczególnych metod księgowości, rozpocznijmy od tej cieszącej się dużą popularnością, czyli uproszczonej. Choć jej prowadzenie jest proste i tanie, nie zawsze jest w stanie dokładnie odzwierciedlić stan finansowy jednostki, a dodatkowo istnieje dużo ograniczeń co do jej stosowania.

Natomiast przyznać trzeba, że pełna rachunkowość to wyjątkowo trudna metoda prowadzenia księgowości. Jednak pozwala dokładnie kontrolować stan finansowy jednostki i dostosowywać narzędzia rachunkowości do specyfiki firmy. Jej prowadzenie wiąże się z wyższymi kosztami, jednak dzięki zleceniu tej czynności biuru rachunkowemu, można dużo zaoszczędzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *