Czym jest opłata depozytowa? Kto jest zobowiązany do uiszczenia opłaty depozytowej?

Nowelizacja przepisów wprowadziła zasady, których celem jest ograniczenie ilości produkowanych odpadów oraz zwiększenie ilości odzyskiwania odpadów przemysłowych. Warto zaznaczyć, że niektóre odpady zostały objęte specjalną kontrolą z powodu szczególnie wysokiego poziomu niebezpieczeństwa dla środowiska. Mowa tutaj o bateriach oraz akumulatorach, które zagrażają środowisku w znacznym stopniu.

Ustawa o bateriach i akumulatorach zawiera najważniejsze informacje wprowadzania do obrotu baterii i akumulatorów, zasady zbierania, przetwarzania, recyklingu zużytych baterii i akumulatorów.

Przepisy w wyżej wymienionej ustawie uwzględniają również:
– prawa i obowiązki osób wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory
– zasady  zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów,
– zasady pobierania i zwrotu opłaty depozytowej.

Do pobierania opłaty depozytowej zobowiązany jest sprzedawca detaliczny baterii samochodowych lub akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych. Do obowiązków tego sprzedawcy należy również potwierdzenie jej pobrania.

Stawka opłaty depozytowej wynosi 30 zł za sztukę baterii i akumulatora samochodowego.

Przedsiębiorca zajmujący się obrotem baterii oraz akumulatorów zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji poboru i zwrotu opłaty depozytowej oraz przekazywania rocznego sprawozdania do urzędu marszałkowskiego do 15. dnia marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *