Jest to indywidualny numer rachunku (mikrorachunku), w którego skład wchodzić będzie numer PESEL w przypadku podatnika, bądź numer NIP w przypadku płatnika, więc jak można zauważyć, zostaną wykorzystane dwa podstawowe identyfikatory, które stosuje się do rozliczania deklaracji podatkowych. Będą na niego trafiały wpłaty pochodzące z podatku PIT, CIT, a także VAT.
W praktyce okazuje się, iż stanowi odpowiednik indywidualnych numerów rachunków składkowych, które dla płatników ZUS opracował już w 2018 roku.
Mikrorachunki są prowadzone przez NBP, a więc Narodowy Bank Polski. Numer można nabyć w każdym Urzędzie Skarbowym, bądź bezpośrednio na stronie www.podatki.gov.pl. W IV kwartale 2019 roku uruchomiono tzw. generator mikrorachunków podatkowych, który jest dostępny dla podatników przez 24h/dobę.
Celem rozwiązania, którym jest wprowadzenie w życie mikrorachunków jest umożliwienie szybszego rozliczania wpłat z tytułu należności podatkowych. Daje to możliwość nabywania np. zaświadczenia o niezaleganiu z należnościami „od ręki”.
W razie jakichkolwiek pytań odnośnie mikrorachunków, zachęcamy do kontaktu z naszym konsultantem, który udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania, a także rozwieje wszelkie wątpliwości!