Na czym polega metoda kasowa?

Metoda kasowa jest jedną z metod rozliczania podatku VAT.

Według jej założeń, obowiązek rozliczenia VAT następuje dopiero po otrzymaniu zapłaty od Klienta, a nie w momencie dostarczenia produktu/wykonania usługi. Pozwala to na zachowanie płynności finansowej, gdyż nie wymaga od usługodawcy zasięgnięcia własnych środków zdobytych z innych świadczeń podczas, gdy Klient opóźnia się z uregulowaniem płatności. Obowiązek podatkowy pojawia się w momencie nastąpienia zapłaty. W wypadku, gdy abonent nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, wówczas obowiązek ten, musi pojawić się nie później niż 180 dni od wydania towaru/usługi.

Metoda kasowa zarezerwowana jest wyłącznie dla “małych podatników”. W ich skład wchodzą firmy, których wartość sprzedaży w minionym roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro. Nie jest ona jednak korzystna dla tych “małych podatników”, którzy zmagają się z problemami z płynnością finansową i nie regulują terminowo swoich zobowiązań względem dostawców.

Metoda kasowa jest nieco bardziej skomplikowana niż zasady ogólne. Jest tak chociażby ze względu na to, że przedsiębiorcy korzystający z niej muszą obowiązkowo umieszczać na fakturach sprzedaży adnotację “metoda kasowa”, która stanowi informację dla kontrahentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *