Hasło “kontrola skarbowa” niemal u każdego przedsiębiorcy wywołuje szereg negatywnych emocji. Celem kontroli skarbowej nie jest jednak zdenerwowanie przedsiębiorcy. Jej głównym zadaniem jest sprawdzenie czy oby na pewno wywiązuje się on ze swoich obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Każda kontrola skarbowa musi zostać zapowiedziana co najmniej 7 dni wcześniej. Nie musisz zatem obawiać się, że zostaniesz zaskoczony. W zawiadomieniu o wszczęciu kontroli urząd poda dokładny termin kontroli oraz jej zakres.

Czas przed kontrolą warto dobrze spożytkować i odpowiednio się do niej przygotować. Warto skompletować i zweryfikować dokumenty z obszaru kontroli oraz poprawić ewentualne błędy, ponieważ w trakcie kontroli nie będziemy mogli wprowadzać żadnych korekt.

Przedsiębiorca po otrzymaniu informacji o kontroli skarbowej powinien powiadomić o niej swoich podwładnych, którzy zajmują się kwestiami finansowo-księgowymi. Należy bowiem podkreślić, że prócz kontroli dokumentacji kontrolerzy mogą zadawać szereg pytań z zakresu badanego obszaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *