Nowe przepisy Ordynacji podatkowej, które zaczną niedługo obowiązywać, mają uniemożliwić dotychczasowe sztuczne działania zmierzające do optymalizacji podatkowej. Odtąd wszystkie dokonywane czynności, nie mające uzasadnienia gospodarczego, za pomocą których podatnicy próbowaliby ominąć przepisy dla korzyści podatkowych, będą objęte tzw. klauzulą obejścia prawa.  
 
W myśl przepisów fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność wykonana przez podatnika, np. transakcja, została podjęta wyłącznie celem obniżenia podatku. Jeśli udowodni taki czyn, podatnik będzie zobowiązany zapłacić podatek określony we właściwej wysokości.  
 
Klauzula będzie miała zastosowanie tylko w przypadku, gdy korzyść osiągnięta przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa czynności, przekroczy w roku podatkowym kwotę 100 tysięcy złotych. 
 
Nowe prawo będzie miało zastosowanie do „korzyści podatkowej uzyskanej po dniu wejścia w życie ustawy”, nie jak wcześniej zapowiadano „do czynności dokonanych po dniu wejścia w życie ustawy”.

Zobacz także: Podstawowe skróty księgowe

One Reply to “Klauzula obejścia prawa podatkowego”

  1. Pingback: Cıvata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *