KONIECZNIE ODWIEDŹ NASZĄ STRONĘ GŁÓWNĄ! ZAPRASZAMY

Już od 1 lipca 2018 roku lekarze zaświadczenia lekarskie zwane potocznie zwolnieniem L4 będą mogli wystawić wyłącznie w formie elektronicznej. Koniec zatem ery papierowych zwolnień, które łatwo można było podrobić.

Aby system elektronicznych zaświadczeń mógł spełnić swoje funkcje płatnik składek musi założyć profil na PUE. Należy również poinformować osoby przez siebie zatrudnione o elektronicznej obsłudze zaświadczeń lekarskich.

A co jeżeli nie mamy pewności, że nasz pracodawca posiada aktywne konto na PUE, czyli nie mamy pewności, że nasze zwolnienie do niego dotrze? Należy pamiętać, że ubezpieczony ma prawo zażądać od lekarza wydruku elektronicznego zaświadczenia lekarskiego. Co więcej, jeżeli pracodawca nie ma konta na PUE wówczas lekarza zawiadomi o tym system i przekaże papierowe zaświadczenie zwolnienia.

Pacjent nie musi w przeciągu 7 dni dostarczyć zwolnienia, pracodawca powinien natomiast niezwłocznie przekazać dany dokument do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę, w której dostarczono mu wydruk zaświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *