Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorców czekają duże zmiany dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne oraz na fundusze, które są przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od początku nowego roku płatnicy składek do ZUS będą dokonywać płatności jednym przelewem, niezależnie od tego czy będą to składki na ubezpieczenie czy fundusze. Każdy z przedsiębiorców płacących składki otrzyma swój indywidualny rachunek, na który będzie dokonywał przelewu.

Wprowadzone zmiany są znacznym ułatwieniem, gdyż zamiast trzech czy też czterech przelewów, płatnik dokona jednego. Wpłata zostanie zaksięgowana na koncie a następnie rozdzielona na pokrycie składek opłacanych przez przedsiębiorcę. Minusem wprowadzanej zmiany jest to, że płatnicy nie będa mogli wpłacać bieżących składek przez uregulowaniem zaległości. W pierwszej kolejności wpłacane przez płatnika pieniądze pokrywać będą wcześniej nieopłacane składki.

Numer rachunku będzie składać się z 26 cyfr. Ostatnie 10 będą oznaczały NIP przedsiębiorcy, a cyfry od 3 do 10 numer identyfikacyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *