Stałe świadczenie określonych usług na przykład doradztwa podatkowego, prawnego, a także wynajem lokalu zaliczyć można do czynności, które wymagają wystawienia faktury na usługi ciągłe.

Jak zgodnie z prawem przedsiębiorca musi dokonać i opłacić VAT do Urzędu Skarbowego?

Według prawa faktura za usługi ciągłe wystawiona powinna zostać najpóźniej do 15 dnia kolejnego miesiąca po poprzednim, w którym została wykonana. Przy fakturowaniu usług świadczonych w trybie ciągłym ważne jest ustalenie odpowiedniego momentu powstania obowiązku podatkowego.

Do usług ciągłych zaliczyć można usługi telekomunikacyjne, związane z mediami, ze stałą obsługą prawną, najmu, dzierżawy oraz dystrybucji energii elektrycznej.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie wystawił w ogóle faktury lub dopuścił się opóźnienia – podatek VAT i tak wykazany musi zostać w dniu upływu terminu płatności. Jeżeli usługa ciągła świadczona jest na okres dłuższy niż 1 rok i w związku z jej świadczeniem nie upływają w danym roku terminy płatności lub rozliczeń to można uznać ją za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *