Jak zapewne Państwu wiadomo – do 14 lipca 2020 roku obowiązywało zgłoszenie informacji na temat beneficjentów rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Obowiązek ten spoczywał na spółkach wpisanych do KRS przed dniem wdrożenia przepisów odnośnie CRBR, a więc przed 13 października 2019 r.. Spółki wpisane do KRS po tym terminie mają 7 dni na dokonanie wpisu.

Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Finansów – pełnienie członka Rady Nadzorczej w spółce, nie stanowi przesłanki do zgłoszenia jej w CRBR jako beneficjenta rzeczywistego. Jednak jeśli dana osoba jednocześnie jest wspólnikiem danej spółki, bądź osobą, która zarządza spółką – obowiązek wpisu do CRBR już się pojawia.

Obowiązek zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym w CRBR spoczywa na:

– spółkach jawnych,
– spółkach komandytowych,
– spółkach komandytowo-akcyjnych,
– spółkach z o.o.,
– prostych spółkach akcyjnych (od marca 2021 r.),
– spółkach akcyjnych (z wyłączeniem spółek publicznych określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. odnośnie oferty publicznej oraz warunków wprowadzenia instrumentów finansowych.

Rada Nadzorcza jako organ kolegialny – nawet jeśli została powołana w spółce, nie bierze udziału w zarządzaniu nią, gdyż do jej kompetencji należy sprawowanie nadzoru nad działalnością spółki. Nie posiada uprawnień zarządczych, a więc nie ma możliwości wydawania zarządowi poleceń odnośnie prowadzenia spraw spółki.

Podsumowując – osoby pełniące w spółce funkcję członka Rady Nadzorczej, nie muszą być zgłoszone w CRBR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *