stawki mały zus plus

Od 1 lutego 2020 roku w Polsce dostępny jest mały ZUS plus, który jest niczym innym, jak niższymi, ale proporcjonalnymi do dochodu składkami z tytułu ubezpieczeń społecznych dla najmniejszych przedsiębiorców. Z ulgi tej skorzystać mogą podmioty, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 000 zł. Z ulgi tej można korzystać przez 3 lata w ciągu 5 lat. Z kolei po upływie tego okresu, sytuacja się powtarza.

 

Osoba, która prowadząc własną działalność gospodarczą, korzystała w 2022 roku z ulgi mały ZUS plus, także w 2023 roku ma możliwość opłacania niższych składek. Konieczne jednak jest spełnienie warunków oraz fakt, iż nie wykorzystano jeszcze limitu 36 miesięcy. Wówczas nic nie trzeba zgłaszać.

W przypadku przedsiębiorców, którzy pierwszy raz skorzystają z małego ZUS plus, są oni zobowiązani do tego, aby zgłosić się do ubezpieczeń z odpowiednim kodem. W przypadku podmiotów, które dotychczas opłacały tzw. duży ZUS, a od 2023 mają możliwość rozliczania składek ZUS od dochodu, konieczne jest dokonanie przerejestrowania z kodami odpowiadającymi danej sytuacji.

ksiegowosc-krakow-oferta

Terminy zgłoszeń:
a) do 31 stycznia 2023 roku należy zgłosić się, jeśli:
– w 2023 roku prowadzono działalność gospodarczą przez okres co najmniej 60 dni i nie korzystano z małego ZUS-u plus,
– w styczniu 2023 roku na nowo rozpoczęto prowadzenie działalności z 2020 roku, bądź wznowiono prowadzenie działalności,
b) w ciągu 7 dni od dnia, w którym spełniono warunki do tego, aby móc skorzystać z małego ZUS-u plus, jeśli:
– rozpoczęto, bądź wznowiono prowadzenie działalności gospodarczej po 24 stycznia 2023 roku,
– wypełniono warunki w innym miesiącu niż styczeń 2023 r.

UWAGA!
Płatnik oprócz dokumentów zgłoszeniowych, który chce skorzystać z małego ZUS-u plus, zobowiązany jest również do przekazania ZUS DRA, bądź ZUS RCA (część druga).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *